20.6.2017
 
 
Súčasťou väčšiny rodinných domov je garáž. Jej absencia nie je práve príjemnou záležitosťou, pretože auto zaparkované na ulici je v ohrození nielen zo strany počasie, ale uškodiť mu môžu aj opití výrastkovia.
 
 
 

Nie je nutné kupovať tradičné garáž

 
Väčšina ľudí si pod pojmom garáž predstaví stavbu z tehál, ale tento typ sa používa čoraz menej a menej. Dôvod je prostý, vysoká cena. Bežné garáže nahrádzajú hlavne plechové alternatívy. Sú oveľa lacnejšie a ponúkajú prakticky to isté. Samozrejme, že plechová garáž je o niečo menej odolná, ale stále poskytuje viac než dostatočnú ochranu. Vďaka menším nákladom je možné zaobstarať si konštrukciu väčších rozmerov, ktorá môže fungovať nielen ako kryt pre vozidlo, ale zároveň ako úschovňa záhradného náradia, nábytku či bazénového príslušenstva.
 
 

Základy nie sú potrebné

 
Keďže sa jedná o stavebnicový prefabrikát, nie je potreba garáž pracne stavať, ale iba zmontovať. Aj u väčších typov sa človek príliš nenadriete, zvlášť ak má po ruke aspoň jedného kolegu, ktorý mu pomôže. V tomto prípade nie je nutné zaoberať sa kopaním základov, bohato postačí vytvoriť rovnaké podložia. To môže mať podobu zámkovej či betónové dlažby, ale dajú sa použiť aj betónové pätky.
 
 

Rôzne podoby

 
Najtradičnejšie formou plechovej garáže je strohá kocka s rovnou strechou, ale aj v tomto odvetví je možné zaobstarať si architektonicky zaujímavejšie konštrukciu. Čo sa týka estetických vlastností, na celej čiare to vyhráva montovaná garáž s omietkou. Je síce drahšie ako bežné typy, ale od murovanej garáže je v podstate na nerozoznanie.
 
 

Nemusí sa udržiavať

 
Všetky formy plechových garáží sú bezúdržbové. Stačí len raz za čas vyčistiť odkvapy od naviateho lístia a iných nečistôt. Jedná sa hlavne o sezónnu prácu, ktorá sa vykonáva hlavne na jeseň.