15.6.2017
 
Vhodnou alternatívou k bežnej murovanej garáži sú garáže z betónu. Vyznačujú sa obdobnú pevnosťou, iba sú oveľa lacnejšie.
 
 

Rýchlo k dostaniu

Ich výhoda však nespočíva len v nízkej cene, ale aj v rýchlosti dodania. Prefabrikované betónové garáže sú vlastne moduly, ktoré sa zariaďujú podľa toho, k čomu sú určené a čo požaduje zákazník. Akonáhle je garáž hotová, čo je zvyčajne jeden týždeň od objednávky, naloží sa na nákladné vozidlo a dovezie k zákazníkovi. Na vopred pripravené podložie sa potom betónová konštrukcia presunie žeriavom a následne upevní. Za optimálnych podmienok celý proces inštalácie netrvá dlhšie ako hodinu.
 

Vybavenie garáže

Celkové vybavenie betónové garáže závisí vždy na zákazníkovi. Štandard je základná elektroinštalácia, teda zásuvka a vypínač na svetlo. Samozrejmosťou sú aj výklopné garážové brány. Medzi bežné vybavenie sa potom ešte počíta hydroizolácie strechy a odkvap na odtok vody. Napojenie na kanalizáciu alebo vetrací systém už sú navyše a spoplatňujú sa. Ovplyvniť sa dá aj celkový vzhľad garáže. Omietka môže mať rovnakú farbu ako dom a garáž tak nemusí pôsobiť rušivo, ale dokonale splývať s okolitým prostredím.
 
 

Spôsoby použitia

Vďaka svojej špecifickej konštrukcii sa dá betónová garáž používať na mnohé účely. Môže fungovať ako dielňa i ako koterec pre psov. Ak sa spojí viac modulov dohromady, dá sa z garáže vytvoriť menšie obchod či benzínová pumpa. Existujú aj firmy, ktoré z betónových prefabrikátov stavajú rodinné domy alebo niekoľkoposchodové kancelárie. Keďže nie sú garáže pevne zasadené do krajiny, dajú sa podľa potreby premiestniť kedykoľvek na iné miesto a využiť na iné účely.
 
 

Tehla sa moc nepoužíva

Garáže z tehál sa pri novostavbách už príliš často nevyskytujú. Sú príliš drahé a ich stavba tiež nie je najrýchlejší. Preto sa stále viac presadzujú betónové verzia s podobnými vlastnosťami, ale nižšou cenou.