18.5.2017
 
Chystáte sa na dovolenku a máte strach, aby vás medzitým nevykradli? Najrizikovejším obdobím je práve obdobie dovoleniek, kedy si zlodeji dovolí oveľa viac. Poradíme vám, ako na zabezpečenie domu aj garáže.
 
 
 

Chytré zabezpečenie

 
Pri dome či bytu investujte do bezpečnostnej cylindrické vložky s ochranou proti odvŕtaniu. Kúpte si tiež časový spínač zásuviek, ktorý pravidelne zapne a vypne svetlá. Do domu aj montované garáže môžete umiestniť aj WiFi kameru, kedy sa zaznamenaná fotografia automaticky odošle do vášho telefónu. Nezabudnite tiež na alarm, okná i dvere dobre zamknite.
 
 

Buďte zodpovední

 
Pravdepodobnosť, že si zlodeji vyhliadnu vašu domácnosť, môžete znížiť mnohými spôsobmi. Dočasne napríklad zmeňte meno na schránke a na zvončeka. O svojej neprítomnosti sa nezmieňujte na sociálnych sieťach, na šnúre nechajte napríklad povešané prádlo. Pred betónovú garáží nenechávajte stáť drahé auto, apod.
 
 

Využite poistenie

 
Niektoré zlodeja neodradí žiadne ochranné spôsoby, preto nezabudnite tiež na poistenie domácnosti. Zahŕňa ochranu domu aj plechové garáže či záhradného domčeka pred zlodejmi, vyčíňaním živlov, apod. Na účely krádeže si nafoťte všetky cenné predmety, ktoré by mali byť tiež riadne umiestnené v trezore.
 
 

Dohodnite sa so známymi

 
Je dobré sa dohodnúť so skutočne dobrými známymi, ktorí čas od času do vašej domácnosti zájdu vybrať schránku, skontrolovať, či je všetko v poriadku, zaliať kvety. Ich občasná prítomnosť vyvolá dojem, že je dom či byt obývaný. Rovnaký efekt vyvolá aj zanechania domácnosti v bežnom režime, ako sme už spomenuli napríklad nechajte na sušiaku bielizeň, neupratane hrnček na stole, a pod.