9.5.2017
 
S príchodom prvých jarných dní máme nutkanie viac využívať záhradu. A to nielen na pestovanie, ale aj k prostému posedenie s priateľmi či konania záhradných večierkov.
 
 

Ideálne zastrešenie

Pre spoločenské akcie akéhokoľvek typu, ktoré sa konajú sa na záhrade, bude potrebné vytvoriť dostatočne veľký priestor, ktorý by nemal chýbať strechu. K tomu je ideálny altánok. Tento objekt má obvykle šesťhranný či osemhranný pôdorys, ale výnimkou nie sú ani záhradné altány v tvare štvorca. Šikovní konštruktéri si môžu altánok postaviť svojpomoci, ale ostatné by mali radšej skúsiť kontaktovať odborníkov. Nie je nutné nechávať si postaviť zastrešenie na mieru, prefabrikáty sú oveľa lacnejšie a poslúži rovnako dobre. Umiestniť ho môžete vedľa garáže či doprostred záhrady, vždy bude vyzerať krásne.
 
 

Jedine drevo

Aj keď sa dnes altány stavia aj z kovu, najlepšou voľbou je stále drevo. Jeho odolnosť je stáročiami preverená a aj keď je nutné o neho občas starať, stále sa jedná o vysoko kvalitný materiál. Navyše architektonicky vydarená konštrukcia z dreva dokáže vytvoriť v prostredí záhrady peknú kulisu. Dôležitý nie je iba výber materiálu pre kostru, ale aj pre podlahu. Aj tu je vhodné použiť prírodný materiál, napríklad v podobe kamennej dlažby.
 
 

Vybavenie altánku

Dôležité je aj vnútorné vybavenie altánku. Hostia predsa musí na niečom sedieť. Zabudnite na plastový a kovový nábytok, predsa nebudete investovať peniaze a čas do stavby altánku a sedenie odbije škaredým plastom. Aj tu by voľba mala padnúť na drevo. Nábytok z kvalitného dreva je síce trochu drahšie, ale ak nehodláte hostiť desiatky ľudí, nemusíte sa zas toľko udrieť po vrecku. Kto nemá nabitú peňaženku, môže skúsiť prehľadať pár vetešnictví. Takmer vždy tam narazíte na kvalitný nábytok.
 
 

Pohľadná stavba

Tradičné altány, na rozdiel napríklad od pergol, sú ešte stále prosté moderných prvkov a dokážu zapadnúť do každej záhrady. Len je potrebné k ich stavbe použiť drevo. Z rovnakej suroviny by malo byť aj vnútorné zariadenie. Altánok je, rovnako ako drevená garáž, jednoduchá stavebnice.