21.6.2017
 
Garáž by mala byť súčasťou každého rodinného domu. Nemusí rovno plniť funkciu ochrany vozidla, môže slúžiť aj ako skladisko, prípadne sa dá ľahko pretransformovať do podoby dielne.
 
 
 

Odolný modul

 
Najčastejším typom garáže je tehlová stavba, ale tá je pre mnoho ľudí až príliš drahá. Obdobné vlastnosti, avšak za nižšiu cenu, poskytuje aj mobilná betónová garáž. Je to v podstate modul, o ktorého rozmeroch a vnútornom vybavení rozhoduje zákazník. Tehlová garáž sa stavia aj mesiace, betónový modul je hotový so všetkým počas jedného týždňa. Vopred sa však musí pripraviť rovné podložie, na ktoré sa garáž usadia. Prevoz aj umiestnenie zaisťuje dodávateľ, avšak vybudovať podložie zvyčajne musí zvyčajne samotný zákazník.
 
 

Ľahká garáž

 
 
Z iného ranku je plechová garáž. Tá je ešte podstatne lacnejšie než jej betónová variant, ale ani zďaleka neponúka takú ochranu. Samozrejme, že dažďu, ostrému slnku aj iným nepríjemnostiam počasie dokáže odolať, ale ako prevencia proti zlodejom pokrivkáva. Steny sú príliš tenké a pre skúseného recidivistu nie je problém sa cez ne dostať. Túto negatívnu stránku plechovej garáže ale môže napraviť inštalácia alarmu, ktorý zlodeja dokáže odpudiť alebo aspoň privolať políciu.
 
 

Drevená konštrukcia

 

Drevená garáž je veľmi obľúbená hlavne pre svoj prírodný vzhľad. Na záhrade rozhodne pôsobí oveľa lepšie ako fádny betón či nevzhľadný plech. Keďže je drevo pomerne dostupné, zruční tesári si nemusia drevenú garáž kupovať, ale vyrobí si ju sami. Bežne sa na tento účel používajú drevené dosky, ale časté sú aj zrubové konštrukcie.
 
 

Oplatí sa

 
Všetky typy prefabrikovaných garáží sú lacnejšie ako tie murované. Betónový modul je z nich pochopiteľne najdrahší, ale takisto poskytuje to najlepšie zabezpečenie. Plechová aj drevená garáž sú na tom o niečo horšie, ale sú oveľa lacnejšie a poskytujú spoľahlivou ochranou aspoň pred vplyvmi klímy.