10.5.2017
 
Stavikrv je jednoročná popínavá rastlina. Dosiahne od začiatku koreňa veľkosti 12-4 metrov. Má nepravidelné listy, ktoré sú dlhé 3-7 cm. Kvety sú o veľkosti 0,5 cm. Ozdobí nielen pergolu, ale aj garáž.
 
 
 

Stavikrv

Svoju garáž z plechu môžete ozdobiť rastlinou zvanú stavikrv vonné, ktorú poznáte skôr pod názvami vietnamský koriander či pálivá mäta. Hojne sa používa ako korenie aj v tradičnej čínskej medicíne. Rastlina však s mätou ani koriandrom príbuzná nie je.
 

Ako sa stavikrv pestuje?

Ak chcete svoju drevenú garáž stavikrv ozdobiť, vedzte, že nebude dlho trvať a garáž bude dokonale zazelenená. Rastlina pochádza z Číny, ale nájdete ju po celom svete. Rastlina rastie veľmi rýchlo, má až plevelovité vlastnosti. Nemá rado chladné obdobie a mráz.
 
 

Ako možno stavikrv využiť?

Nielenže s Stavikrv ozdobíte nejednu montovanú garáž, ale tiež ho môžete využiť vďaka jeho spevňujúcim vlastnostiam v boji proti starnutiu. Používa sa v prípravkoch proti šediveniu a vypadávaniu vlasov, pomáha znížiť cholesterol, bojuje s koronárnymi chorobami a neurózami. Pomáha pri alergiách i vysokom tlaku.
 

Stavikrv na južnú stranu

Stavikrv je rastlina, ktorej sa dobre bude dariť na južnej strane. Garáž mu bude robiť dokonalú oporu. Rastlina rastie skutočne veľmi rýchlo. Stavikrv sa hodí aj na drôtené ploty, pergoly alebo altány. Vybrať si môžete z mnohých odrôd tejto rastliny. Sadenice tohto liečivého stavikrvy nakupujte radšej od priamych pestovateľov alebo v záhradníctve. Budete mať istotu, že nedostanete iný druh. Stonka u všetkých odrôd vyzerá rovnako, keď ešte nie sú rozvinuté lístky, preto dajte pozor, na to čo kupujete.